Typ strojku (napájení)

Automat – Práci vykonává natažená pružina svým postupným rozbalováním. U automatických strojků pružinu svinuje pohyb ruky při běžném nošení hodinek, případně   natahováním přes korunku. Rezerva nátahu (výdrž hodinek) se běžně pohybuje okolo 2 dnů, u nejkvalitnějších hodinek kolem 2 týdnů.

Quartz - baterie – Strojek pohání elektromotorek posouvající ručičky. Energii strojku dodává baterie.

Quartz - solární napájení – Pro zasazený vysokokapacitní kondenzátor doplňují energii solární panely zabudované pod ciferníkem, která v akumulátoru za každodenní dostatečnosti plného denního světla vydrží 4-5 měsíců.

Citizen Eco-Drive – Systém pohonu ECO-DRIVE využívá nevyčerpatelný přírodní zdroj – světlo. Díky tomu není potřeba v hodinkách měnit baterie, které při likvidaci škodí životnímu prostředí. Sluneční světlo i umělé osvětlení prochází sklem a číselníkem hodinek. Solární článek pod nimi přemění světelné záření na elektrickou energii, uchovává jí v akumulátoru, který hodinky pohání a při běžném používání je neustále dobíjen po celou dobu životnosti. Energie se ukládá do akumulátoru, který je zdrojem energie pro pohon hodinek. Po úplném nabití může akumulátor dodávat energii po dobu až 7 let bez dalšího dobíjení.

Quartz - radiově řízené hodinky– Hodinky jsou schopny přijmout pozemní radiový signál a tím se i samy seřídí. Jedná se o systém plošného seřizování elektronických přístrojů k tomuto určených na přesný čas s odchylkou 1 vteřina za milion let. Příjem rádiového signálu z vysílače však můžou rušit přímé mechanické zábrany, např. silná zeď, stromy, hory či nížiny atd.. Dnes stále více hodinek přijímá signál ze satelitu - signál přijímají hodinky téměř kolmo z výšky a tudíž je příjem podstatně čistější, zároveň máte přesný čas kdekoliv na světe. Výhodou všech přístrojů řízených signálem či radiovými vlnami není pouze přesný čas, ale i přesný kalendář. Signál pro ČR je přijímán z německého Frankfurtu.

Quartz - satelitně řízené hodinky - Jsou navrženy tak, abyste na nich měli vždy přesný čas. Hodinky jsou ve spojení s celou sítí satelitů na oběžné dráze a proto je synchronizace možná kdekoli na Zemi.