Oris

Luxusní švýcarskou společnost ORIS zakládají roku 1904 Paul Cattin a Georges Christian ve švýcarském městečku Hölstein. Jméno ORIS získává značka po nedaleké říčce.

Firma vzkvétá a roku 1937 ORIS otevírá samostatnou továrnu v Bielu specializovanou na výrobu ciferníků, která se touto činností zabývala plných čtyřicet dva let.ORIS se tak díky svojí vysoce kvalitní výrobě brzy rozrostl z pár zaměstnanců na několik stovek. V 60. letech patří společnost ORIS s více než osmi stovkami zaměstnanců k největším hodinářským značkám Švýcarska. V dalším kroku představuje svůj legendární kalibr 645 s automatickým nátahem, který byl o několik let později certifikován jako chronometr od Observatoire Astronomique et Chronométrique. Následující quartzová krize postihla většinu tradičních švýcarských hodinářských firem, nicméně silný ORIS si svoje postavení bez větších problémů udržel. Od roku 1982 byl ORIS pod vedením Ulricha W. Herzoga, který udělal jednoznačný, i když v té chvíli nebezpečný, ale jak se později ukázalo, správný krok – vyrábět výhradně mechanické hodinky. „To víte, že jsem měl obavy. Kde, kdo říkal, mechanika, to je pro Patek Philippe a Rolex, ale vy? No a vidíte dnes!“, usmívá se tehdejší prezident U. W. Herzog.

Hodinky ORIS jsou pověstné výbornou kvalitou, inovativními technologiemi a především precizním zpracováním. Díky svému švýcarskému špičkovému zpracovnání jsou označeny ochrannou známkou Swiss made. Poznávacím znakem je červený rotor výhradně mechanických hodinek a safírové sklo. Filozofií značky je "Skutečné hodinky pro skutečné lidi". K 110. výročí vzniku, uvedl Oris na trh kalibr 110 s desetidenní rezervou chodu, kterou zajišťuje 1 pérovník. Nově přibyl kalibr 111.

Značka ORIS je také důvěrně známá fanouškům motor sportu svým dlouholetým partnerstvím s týmem F1 BMW Williams, stejně tak jako spojením s jednotlivými jezdci (Ralf Schumacher, Nico Rosberg, Allan McNish, Nico Hülkenberg, Kazuki Nakajima). Dále se ORIS angažuje ve světě potápění a letectví nebo v kulturních sférách zastoupených uměním a hudbou. Na trhu jsou tak k mání hodinky ORIS pro potápěče a piloty nebo speciální edice nesoucí jména výjimečných umělců jako byli Louis Armstrong, Frank Sinatra či Bob Dylan. Zajímavostí také je, že si hodinky ORIS pro jejich prestiž často vybírá do svých filmů Hollywood (Nicolas Cage/8MM, Keanu Reeves/Constantine, Meg Ryan/Kate and Leopold a mnoho dalších).

O hodinkách ORIS můžete vidět také zajímavý dokument z cyklu Cesty za hodinářským uměním 1/6 ORIS vysílaný ČT2 v roce 2019.

Žádné produkty značky Oris nebyly nalezeny...