Jak správně vybrat barvu skel u slunečních brýlí

Při rozhodování o výběru slunečních brýlí je třeba zohlednit účel a prostředí, ve kterém mají být užívány:

Šedá (stříbrná) skla zmírňují intenzitu světla, čímž snižují možnost oslnění a zároveň neovlivňují kontrast a vnímání barev. To samé platí pro tmavě zelená skla. Brýle s šedými (stříbrnými) či tmavě zelenými skly jsou vhodné například při řízení auta.

Červená a oranžová skla se skvěle hodí pro milovníky zimních sportů, protože kromě snížení oslnění a prohloubení vnímání barev také blokují modré světlo, které je právě v zimním období velmi intenzivní.

Jestliže se nacházíte v prostředí se zhoršenými světelnými podmínkami (při oblačnosti či mlze) a chcete si přesto zachovat jasné vidění, pak jsou pro Vás žlutá skla vhodnou volbou. Vyvarujte se nošení těchto brýlí tam, kde je třeba striktně rozlišovat barvy. Žlutá skla je totiž mohou mírně zkreslovat. Díky filtrování modrého světla zmírňují napětí a únavu očí při práci s počítačem. Hodí se také pro outdoorové aktivity.

Modrou barvu skel ocení například tenisoví nadšenci, jelikož modrá zdůrazňuje kontrast žlutého tenisového míčku. Zároveň tato skla zabraňují oslnění a pomáhají ostrému vidění obrysů. Z tohoto důvodu bývají doporučovány lidem trpícím krátkozrakostí.

Černá barva skel je jednoduše univerzální. Hodí se pro všechny příležitosti do všech světelných podmínek. Nezkreslují barvy a zároveň chrání Vaše oči před slunečním zářením.

 

Chraňte si své oči

Kromě toho, že sluneční brýle skvěle slouží jako estetický doplněk, chrání Vás také před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením. Stejně jako naše pokožka se mohou spálit i naše oči, protože se samy neumí před UV zářením chránit. Kvalitní sluneční brýle jsou proto nezbytností, chceme-li se vyhnout zarudlým slzejícím očím a jiným problémům, které mohou být velmi vážné.